شهید مهدی باکری

مهدی باکری در زمستان سال ۱۳۳۳ و در شهر میاندوآب از توابع استان آذربایجان غربی به دنیا آمد، مهدی در خانواده ای مذهبی و به عنوان دومین پسر خانواده به دنیا آمد، مادرش را در کودکی از دست داد و تحت تاثیر مبارزات برادرش علی که ده سال از او بزرگتر بود با تفکر انقلابی و مبارزات علیه رژیم پهلوی آشنا شد.
علی باکری به خاطر مبارزات انقلابی در سال ۱۳۵۱ به دست ساواک دستگیر و شهید شد و شهادت برادر بزرگ تر باعث شد مبارزات مهدی که آن زمان در دوره دبیرستان تحصیل می کرد جدی تر از پیش دنبال شود.
مهدی باکری پس از اخذ مدرک دیپلم در رشته مهندسی مکانیک به دانشگاه تبریز پذیرفته شد و به همراه برادرش حمید باکری که یک سال از او کوچک تر بود به تبریز عزیمت کرد. در این سال ها فعالیت های سیاسی این دو برادر شدت گرفته بود و مهدی باکری از دانشجویان مبارز و انقلابی دانشگاه تبریز به شمار می رفت.
شهید مهدی باکری در جوانی

مهدی باکری در دوران جوانی و دانشگاه

مهدی باکری در تمام دوران تحصیلات دانشگاهی و فعالیت های سیاسی از طرف سازمان ساواک آذربایجان تحت نظر بود، به همین دلیل برای دور کردن برادرش حمید از خطر و همچنین برقراری ارتباط با سایر مبارزان ضد پهلوی، او را به خارج از کشور فرستاد اما حمید باکری پس از سفر برای تامین سلاح گرم انقلابیون در داخل کشور به فعالیت پرداخت.
مهدی باکری پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به خدمت سربازی اعزام شد اما در تبعیت از فرمان امام خمینی، مبنی بر فرار سربازان از پادگان ها از پادگان فرار کرد و به صورت مخفیانه به فعالیت های انقلابی خود ادمه داد، این شهید بزرگوار تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ تحت تعقیب بود و به صورت مخفیانه زندگی می کرد.
مهدی باکری

شهید مهدی باکری، فرمانده لشگر عاشورا

پس از پیروزی انقلاب و به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عضویت این نهاد درآمد و در سازماندهی و استحکام سپاه ارومیه نقش فعالی را ایفا کرد، پس از آن برای مدتی دادستان دادگاه انقلاب ارومیه شد و همزمان با خدمت در سپاه، مدتی هم به عنوان شهردار ارومیه به مردم شهر و کشورش خدمت کرد.

ازدواج مهدی باکری مصادف با شروع جنگ تحمیلی بود پس تنها دو روز بعد از عقد، به جبهه های جنگ رفت و پس از دو ماه به شهر برگشت و بنا به مصالح منطقه، با مسئولیت جهاد سازندگی استان، خدمات ارزنده‌ای برای مردم انجام داد ولی پس از مدت کوتاهی دوباره رهسپار جبهه ها شد.

شهید باکری

شهید باکری در کنار رزمندگان لشگر عاشورا

مهدی باکری با استعداد و دلسوزی فراوان خود توانست در عملیات فتح‌المبین به عنوان معاون تیپ نجف اشرف در کسب پیروزی‌ها موثر باشد، در این عملیات یکی از گردانها در محاصره قرار گرفته بود که ایشان به همراه تعدادی نیرو، با شجاعت و تدبیر بی‌نظیر آنان را از محاصره بیرون آورد. مهدی با کری در همین عملیات و در منطقه رقابیه از ناحیه چشم مجروح شد.

شهید باکری به فاصله کمتر از یک ماه به میدان برگشت و اینبار در عملیات بیت المقدس به عنوان معاون تیپ نجف اشرف نقش آفرینی کرد و با وجود پیروزی رزمندگان اسلام از ناحیه کمر مجروح شد و برای مرحله دوم عملیات به مقر فرماندهی رفت تا از پشت بی سیم در ادامه عملیات هم حضور داشته باشد.

شهید مهدی باکری  به عنوان فرمانده تیپ عاشورا در عملیات رمضان  به نبرد در داخل خاک عراق پرداخت و در عملیات مسلم بن عقیل بخش عظیمی از خاک گلگون ایران اسلامی و چند منطقه استراتژیک را آزاد کرد و در عملیات های والفجر مقدماتی، والفجر یک، والفجر دو، والفجر سه و والفجر چهار به همراه بسیجیان غیور و فداکار، در انجام تکلیف و نبرد با متجاوزین، آمادگی و ایثار همه‌ جانبه‌ای را از خود نشان داد.

شید باکری

شهید مهدی باکری

نقش مهدی باکری و لشکر عاشورا در حماسه قهرمانانه خیبر و تصرف جزایر مجنون و مقاومتی که آنان در دفاع پاتک های توان فرسای دشمن از خود نشان دادند بر کسی پوشیده نیست. در مرحله آماده‌سازی مقدمات عملیات بدر، اگرچه روزها به کندی می‌گذشت اما مهدی با جدیت، همه نیروها را برای نبردی مردانه و عارفانه تهییج و ترغیب کرد و چونان مرشدی کامل و عارفی واصل، آنچه را که مجاهدان راه خدا و دلباختگان شهادت باید بدانند و در مرحله نبرد بکار بندند، با نیروهایش درمیان گذاشت.

شهید مهدی باکری در عملیات بدر و طبق معمول، به خطرناکترین صحنه‌های کارزار وارد شد و در حالی که رزمندگان لشکر را در شرق دجله از نزدیک هدایت می کرد، تلاش می‌نمود تا مواضع تصرف شده را در مقابل پاتک های دشمن تثبیت نماید، که در نبردی دلیرانه، براثر اصابت تیر مستقیم مزدوران عراقی، ندای حق را لبیک گفت و در تاریخ ۲۵ بهمن ماه سال ۱۳۶۳  به لقای معشوق نایل گردید.

شهید مهدی باکری

مهدی باکری در جمع فرماندهان سپاه و امام خامنه ای رئیس جمهور وقت

هنگامی که پیکر مطهر مهدی باکری را از طریق آبهای هورالعظیم انتقال می‌دادند، قایق حامل پیکر وی، مورد هدف آرپی‌جی دشمن قرار گرفت و تکه تکه شد تا مهدی باکری هم مانند برادرش حمید باکری، مزاری نداشته باشد.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. مینا لطفی گفت:

    روحش شاد و راهش پر رهرو باد. این شهید افتخار آذربایجان و آذری زبانان هست

  2. سید حبیب گفت:

    افتخار آذربایجان همیشه میمونه این شهید بزرگوار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی *