شهید محمد بلباسی

شهید محمد بلباسی در اولین روز از سال ۱۳۵۸ در قائمشهر به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان منطقه محل تولدش گذراند و برای ادامه تحصیل در رشته متالوژی به مشهد رفت. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی و اخذ مدرک کارشناسی به قائمشهر برگشت و برای مدتی در مغازه تعمیرات لوازم خانگی کمک حال پدرش بود تا این که به استخدام سپاه ۲۵ کربلا مازندران در آمد.

شهید محمد بلباسی

شهید محمد بلباسی

محمد در انجام بسیاری از کارهای خیرخواهانه چه در مجموعه محیط کاریش در سپاه و چه در محیط خارج از آن پیشقدم بود و با همین روحیه بود که نخستین تیم اردوی جهادی را با عنوان ‘ علمدار ‘ با حضور دانشجویان تشکیل داد تا بتوانند در مناطق محروم به مردم خدمت کنند. او برای انجام کارهای جهادی هیچگاه منتظر حکم سازمانی نبود ، چنان که وقتی در ورزقان زلزله آمد ، بدون این که منتظر رسیدن حکم سازمانی از مسیر پر پیچ و خم بروکراسی بماند ، تیم دانشجویی جهادی تحت امرش را برداشت و به منطقه رفت، این کار جهادی محمد باعث شد تا سردار علی افضلی ، جانشین آن زمان سازمان بسیج غبطه اینگونه کار کردن را بخورد ، اما این بذل توجهات مسئولان ارشد سپاه در مسیر خدمت تاثیری در شهید بلباسی نداشت و او را مغرور نمی کرد چون همه کارها را بر اساس باورش انجام می داد .

محمد بلباسی

شهید بلباسی در یادمان شهدا – راهیان نور

شهید بلباسی همچنین مبتکر تشکیل تیم ‘ خادمان شهدای مازندران ‘ بود که پس از ثبت نام افراد علاقه مند در سایت ‘ کوله بار’ ، پذیرایی از شرکت کنندگان در اردوهای راهیان نور را برعهده گرفتند ، چون معتقد بود باید با کم کردن هزینه و پای کار آمدن جوانان علاقه مند در تیم خادمان شهدای مازندران ، تلاش مضاعفی را برای خدمات رسانی در این بخش انجام داد . درخشان بودن فعالیت سه ساله محمد به عنوان مسئول اردوهای راهیان نور مازندران باعث شد ، از سوی معاونت اردویی کشور به عنوان برترین واحد در میان استان های کشور شناخته شود .

شهید بلباسی از شهدای خانطومان

تصویر منتشر شده در صفحه اینستاگرام همسر شهید بلباسی

فعالیت های شهید بلباسی هیچ گاه محدود به وظیفه سازمانی و احکام اداری نمی شد و به همین جهت با ظهور گروه های تکفیری در سوریه و عراق، اشتیاق شهید بلباسی برای اعزام به جبهه های نبرد دور از انتظار نبود و بالاخره اشتیاق و اسرار وی برای اعزام در تاریخ ۱۷ فروردین سال ۱۳۹۵ نتیجه داد و محمد بلباسی به همراه گروهی از پاسداران سپاه ۲۵ کربلا مازندران راهی سوریه شد.

شهید محمد بلباسی و شهید حسن رجایی فر

شهید محمد بلباسی در حال اصلاح شهید حسن رجایی فر

شهید محمد بلباسی در ماجرای آزادسازی خانطومان به نیروهای مقاومت ملحق شد و در بین مدافعان روستا جای گرفت. اما در جریان اتش بس موقتی که اعلام شده بود و در پی سوء استفاده تکفیری ها از این آتش بس پایگاه مقامت هدف بمباران قرار گرفت و روستا مجددا به دست تکفیری ها افتاد.

شهید مدافع حرم محمد بلباسی

مراسم تشییع پیکر شهید بلباسی در قائمشهر

شهید محمد بلباسی در شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۵ به همراه ۱۲ تن دیگر از همرزمانش  در منطقه خان طومان سوریه به دست تکفیری ها به شهادت رسید. از شهید بلباسی چهار فرزند با نام های فاطمه ، حسن ، مهدی و زینب به یادگار مانده است که زینب فرزند آخر وی ۶ ماه بعد از شهادت پدر متولد شد . وصیت نامه شهید محمد بلباسی را اینجا بخوانید

کتاب زندگی نامه شهید محمد بلباسی

کتاب ” برای زینب ” پرامون زندگی نامه شهید محمد بلباسی نوشته شده است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی *