شهید علی صیاد شیرازی

علی صیاد شیرازی ۲۳ خرداد سال ۱۳۲۳ در روستای کبود گنبد از توابع شهرستان درگز استان خراسان رضوی و در خانواده ای نظامی و متدین به دنیا آمد. پدرش که از عشایر غیور فارس بود به استخدام ژاندارمری درآمد و پس از مدتی به ارتش انتقال یافت، خدمت پدر در ارتش علی را از همان سنین کودکی به ارتش علاقه مند کرد.

علی صیاد شیرازی

علی صیاد شیرازی ، صیاد دلهای عاشقان انقلاب اسلامی

خانواده صیاد شیرازی به مانند سایر خانواده های ارتشی دائما در حال مهاجرت بودند و کودکی علی صیاد شیرازی در شهرهای مشهد، گرگان، شاهرود، آمل، گنبد و سرانجام گرگان سپری شد. تحصیلات ابتدایی شهید شیرازی در شهر گرگان سپری شد و در سال ۱۳۴۰ علی برای ادامه تحصیل به تهران نقل مکان کرد و در سال ۱۳۴۲ موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. یک سال پس از دیپلم شهید صیاد شیرازی در کنکور دانشگاه افسری پذیرفته شد و سرانجام در مهرماه ۱۳۴۶ در رسته توپخانه فارغ التحصیل و با درجه ستوان دومی وارد ارتش گردید.

علی صیاد شیرازی پس از طی دوره آموزشی در شیراز و اصفهان به لشگر تبریز و سپس لشگر زرهی کرمانشاه منتقل شدو در سال ۱۳۵۰ برای گذراندن دوره آموزش زبان انگلیسی به تهران آمد و به خاطر استعدادش علاوه بر آموختن زبان انگلیسی به عنوان استاد زبان مشغول تدریس افسران شد.

ستوان یکم علی صیاد شیرازی تصمیم گرفت با دختر عمویش، اما به دلیل این که محمود، عموی علی، از مخالفان شاه بود، ساواک با این ازدواج موافقت نکرد، اما سرانجام در اثر اصرار علی، ارتش با این وصلت موافقت نمود و زندگی مشترک شهید صیاد شیرازی با دختر عمویش آغاز شد.

علی صیاد شیرازی به دلیل لیاقت ها و دقت هایش در کار، در سال ۱۳۵۲ برای تکمیل تخصص‌ های توپخانه از طرف ارتش به آمریکا اعزام شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند، او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل ایالت اوکلاهما و در منطقه‌ای نظامی، با موفقیت طی کرد و پس از گذراندن دوره، با تخصصی جدید به ایران مراجعت کرد.

ارتش برای استفاده از دانش نظامی ستوان علی صیاد شیرازی ، او را در سال ۱۳۵۳ به اصفهان و مرکز توپخانه منتقل کرد و همین انتقال فصل تازه ای در زندگی شهید بزرگوار علی صیاد شیرازی شد، وی با یافتن دوستان جدید در اصفهان وقت بیشتری را صرف مطالعات مذهبی می کرد و شخصیت سیاسی خود را رفته رفته تکامل میبخشید.

شهید صیاد شیرازی

شهید صیاد شیرازی در کنار همرزمان ارتشی

صیاد شیرازی در نامه ای که برای یکی از دوستان خود، سرگرد محمد مهدی کتیبه نوشته بود در جمله ای گفته بود: “در مورد برنامه‌های مذهبی بحمدالله پیش می رویم، مخصوصاً در آن قسمت که می دانید”، همین یک جمله در کنار فعالیت های مذهبی صیاد شیرازی، حساسیت ضد اطلاعات را برانگیخت و از آن پس وی تحت مراقبت سرویس اطلاعاتی قرار گرفت. ساواک پس از تحقیق و مراقبت متوالی، علی صیاد شیرازی را “متعصب مذهبی” معرفی کرد و مراقبت از وی را علنی کرد.

سروان علی صیاد در بین افسران، تبلیغات ضد رژیم می‌کرد و از مخالفان شاهنشاهی پهلوی بود، به همین دلیل در اواخر حکومت پهلوی از داشتن سلاح منع شد و ضد اطلاعات از قرار دادن جنگ افزار در اختیار وی ممانعت کرد و همچنین اعلام نمود که از واگذاری مشاغل حساس به او خودداری شود. سخت گیری ها به صیاد شیرازی به همین جا ختم نشد و نهایتا سروان صیاد در ۱۹ بهمن دستگیر و زندانی شد. صیاد شیرازی تا آستانه پیروزی انقلاب اسلامی زندانی بود تا این که در بهمن  سال ۱۳۵۷ آزاد گردید.

شهید علی صیاد شیرازی

شهید علی صیاد شیرازی در کنار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

علی صیاد شیرازی پس از پیروزی انقلاب با رحیم صفوی و حجت الاسلام سالک آشنا می‌شود و با کمک آن ها مسئولیت حفاظت از پادگانهای اصفهان را می پذیرد، در این ایام او در سازماندهی نیروهای انقلابی ارتش نقش بسزایی داشت و پس از پیروزی انقلاب در غائله ضد انقلاب در کردستان که سال ۱۳۵۸ به راه افتاده بود به فرماندهی عملیات شمال غرب کشور برگزیده شد و در پاکسازی کردستان به همراه شهید دکتر چمران نقش مهمی ایفا نمود.

صیاد شیرازی در زرند کرمان

حضور صمیمانه صیاد شیرازی در بین رزمندگان شهر زرند

پس از حوادث کردستان، صیاد با درجه سرگردی به همراه رحیم صفوی به غرب اعزام می‌گردد تا برای آزاد سازی سنندج در کنار وی باشد، صیاد شیرازی در این عملیات مهمترین نقش را در هماهنگی ارتش و سپاه داشت. توفیق در این عملیات موجب می‌گردد تا سرگرد صیاد شیرازی به درجه سرهنگی نائل شود و به فرماندهی عملیات غرب منصوب گردد اما اختلافات سرهنگ علی صیاد شیرازی با بنی صدر موجب خلع دو درجه و برکناری صیاد شیرازی از فرماندهی می‌گردد.

پس از خلع بنی صدر، با حضور محمد علی رجایی در سمت ریاست جمهوری، صیادشیرازی بار دیگر با دریافت دو درجه، به ارتش بازگشت و برای پایان دادن به ناهماهنگی ارتش و سپاه، قرارگاه مشترک عملیاتی سپاه و ارتش تحت عنوان قرارگاه حمزه سید الشهدا را راه اندازی کرد.

سرهنگ علی صیاد شیرازی

سرهنگ علی صیاد شیرازی

پس از شهادت سرلشگر ولی الله فلاحی در مهر ماه سال ۱۳۶۰، سرهنگ علی صیاد شیرازی با حکم امام خمینی به عنوان فرمانده نیروی زمینی ارتش منصوب شد و با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر ۱، ۲، ۳، ۴، ۸، ۹، عملیات خیبر و بدر و قادر شرکت نمود و پیروزی‌های بزرگی را برای رزمندگان اسلام به ارمغان آورد.

سرهنگ علی صیاد شیرازی در مرداد سال ۱۳۶۵ از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد ریاست جمهوری وقت و تصویب امام خمینی به سمت نمایندگی امام در شورای عالی دفاع منصوب شد.

سرهنگ علی صیاد شیرازی در تیر ماه ۱۳۶۵ با پیشنهاد آیت الله خامنه اى به فرمان امام (ره) به عضویت شورای عالی دفاع درآمد و در مرداد ماه همان سال از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد. سرهنگ صیاد شیرازی در هجدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۶ به درجه سرتیپی رسید.

درجه شهید صیاد شیرازی

اعطای درجه توسط مقام معظم رهبری به صیاد شیرازی

سرتیپ صیاد شیرازی در سال ۶۷ عهده دار فرماندهی عملیات مرصاد شد و توانست ارتش عراق را که به کمک منافقین و به صورت غافلگیرانه به مرزهای غربی کشورمان هجوم آورده بودند شکست دهد.

شهید صیاد شیرازی در مهر ماه سال ۱۳۶۸، بنا به درخواست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و با موافقت و حکم فرماندهی کل قوا به سمت معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد و چهار سال بعد در شهریور سال ۱۳۷۲ به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شد.

سرلشگر علی صیاد شیرازی

سرلشگر شهید علی صیاد شیرازی در دفتر کارشان

شهید صیاد شیرازی در شانزدهمین روز سال ۱۳۷۸ و همزمان با عید غدیرخم به خدمت رهبر معظم انقلاب رسید تا درجه سرلشگری را از دست مبارک ایشان بگیرد.

در خاطرات اطرافیان و خانواده شهید صیاد آمده است که شهید با دریافت درجه سرلشگری بسیار خوشحال بودند و زمانی که در مورد خوشحالی زیاد از او سوال کردیم گفتند: “اعطای این درجه یعنی حضرت آقا از من راضی هستند”.

سرانجام علی صیاد شیرازی در بامداد ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ به وسیله عوامل مسلح منافقین مقابل درب منزل مسکونی‌ اش و در برابر دیدگان فرزندش ترور شد و به یاران شهیدش پیوست، عاملین ترور در پوشش رفتگران شهرداری خود را به مقابل منزل شهید رسانده و ذات کینه توز خود را در همراهی با صدام نشان دادند.

پیام رهبری برای شهادت صیاد شیرازی

پیام رهبر انقلاب پس از شهادت سپهبد صیاد شیرازی

شهید صیاد شیرازی از سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مومنانه در ارتش خدمت کردند و در نهایت مزد سال ها مجاهدت و رشادت را از خدای شهیدان گرفتند، فروتنی و سادگی از بارزترین خصوصه های اخلاقی شهید صیاد در تمام دوران زندگی بود. در ادامه آلبومی از تصاویر شهید سپهبد علی شیرازی را در طول دوران خدمتشان مشاهده میکنید :

پیکر شهید علی صیاد شیرازی با حضور هزاران نفر از مردم در تهران تشییع و با بوسه رهبر انقلاب بر تابوتش، در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

بوسه رهبر انقلاب بر تابوت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

بوسه رهبر انقلاب بر تابوت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سید حبیب گفت:

    شیرازی، صیاد دلها بود. روحش شاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

معادله امنیتی *